Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pestrobarevné Sydney

Sydney ležící na východním pobřeží Austrálie je hlavním městem Nového jižního Walesu a zároveň také největším městem v zemi. Bylo vystavěno kolem jednoho z nejkrásnějších přírodních přístavů na světě, pojmenovaném po tajemníkovi britského ministerstva námořnictví - Port Jackson.

V roce 2000 se stalo Sydney dějištěm olympijských her a ve světě se proslavilo především budovou Opery a mostem Harbour Bridge.

O založení města se zasloužili v roce 1788 vojáci a trestanci, kteří sem byli kapitánem Arthurem Phillipem dovezeni loděmi z Velké Británie. Postupně se začaly budovat domy, město se rozrůstalo a s tím rostl i počet obyvatel. Dnes ve městě žije kolem 4,7 milionů obyvatel. Sydney však není jen nepřehledným velkoměstem plným obchodů, restaurací, zábavních center, muzeí a galerií. Najdeme zde řadu krásných pláží a národních parků, z nichž některé se nacházejí přímo v centru nebo na okrajích města a podél zálivu.

Bezesporu nejznámější a turisticky nejpřitažlivější stavbou Sydney je budova Sydneyské opery. Představuje jeden z nejvelkolepějších příkladů moderní architektury 20. století. Dnes již světově proslulá budova Sydney Opera House se začala stavět v roce 1959 a dokončena byla v roce 1973. Později se však ukázalo, že je stavba pro konání opery naprosto nepraktická, protože sály jsou příliš malé. Přesto se stavba stala světovou raritou, která láká návštěvníky z celého světa. Opera stojí na výběžku Circular Quay, což je jedna z nejstarších čtvrtí ve městě. Kdysi centrum lodní dopravy je dnes trajektový přístav a vlaková stanice. Právě odtud je nejlepší výhled na hlavní dominanty města, Operu a Harbour Bridge.

Severní a jižní břeh Sydney spojuje most Harbour Bridge, jenž byl dokončen v roce 1932 a pro svou velikost se stal druhou hlavní dominantou Sydney. V dobách hospodářské krize byl nazýván „Železné plíce“, jelikož zaměstnával kolem 1400 dělníků a mnoho dalších lidí. Do doby, než byl most postaven, spojovaly severní a jižní část města jen trajektové linky. Výstavba trvala osm let a vynaložené finanční prostředky byly splaceny teprve v roce 1988. V dnešní době si obyvatelé Sydney již život bez tohoto mostu nedovedou představit, každodenně přes něj přejede kolem 150 tisíc aut. Jedinečnou možností, jak si prohlédnout Sydney z ptačí perspektivy, je vyhlídka z mostu – pravidelně jsou na něj pořádány exkurze s průvodcem.

Historická část města se rozkládá v místě zvaném The Rocks, což byla oblast kdysi velmi nebezpečná, plná trestanců, gangů a prostitutek. Přesto se sem v roce 1820 nastěhovali zbohatlíci a vystavěli si patrové domy. Dnes v těchto úzkých dlážděných uličkách najdeme obchůdky, čajovny a stará skladiště. Celá čtvrť si dodnes uchovává atmosféru starých koloniálních časů. O víkendech, kdy se zde konají tradiční trhy,  se ulice The Rocks zaplní davy turistů a prodejců nejrůznějšího zboží.

V samotném centru města je možno navštívit Královskou botanickou zahradu, čtvrť The Domain a přední sydneyskou galerii Art Gallery of New South Wales. V Sydney narazíme téměř na každém kroku na některou z řady galerií nebo některé z muzeí, nejznámější je Museum of Sydney, Australian Museum, Hyde Park Barracks nebo Národní námořní muzeum. V poslední době se v centru začaly objevovat kavárny, restaurace a divadla, v roce 1929 zde bylo vystavěno nádherně zdobené kino State Theatre.

Zajímavou budovou je také Queen Victoria Biulding z roku 1898. Tato úžasná viktoriánská budova byla původně vystavěna jako tržnice, dnes bývá nazývána „nejkrásnějším nákupním střediskem na světě“. Najdete zde 190 prodejen s luxusním zbožím a přepychovou královskou výzdobu. Nepřehlédnutelnou dominantou Sydney je samozřejmě stavba věže Sydney Tower, která se tyčí do výšky 305 metrů a představuje tak nejvyšší vyhlídkovou plošinu na jižní polokouli. Věž byla dostavěna v roce 1981 a každý rok se z jejích vyhlídkových podlaží pokochá nádherným panoramatickým výhledem přibližně milion zvědavců.

Západně od centra města se nachází obrovský park Darling Harbour. Najdeme v něm známou Čínskou čtvrť, Sydney Aquarium nebo kino Imax s největším promítacím plátnem na světě. Město je ze všech stran obklopeno národními parky a divokou nedotčenou buší. Několik parků a rezervací najdeme dokonce i v samotném městě, například Centennial Park, Hyde Park, Garigal National Park nebo Bradleys Head. Za návštěvu jistě stojí také čtvrti King Cross, Darlinghurst a Paddington se vzkvétajícím kavárenským životem a krásnými viktoriánskými domy. Každoročně se zde v březnu koná průvod Gay and Lesbian Mardi Gras. Paddington se stal vyhledávaným také pro svá starožitnictví, galerie a vyhlášené restaurace.

V samém srdci města se rozprostírá 30 hektarová Královská botanická zahrada, kterou kromě roztodivné flory zdobí také nejrůznější sochy, pomníky a fontány. Byla založena v roce 1816 a dnes zde najdete rozmanité druhy rostlin pocházejících nejen z Austrálie, ale i ze zámoří. Je to jakési živé muzeum a nejstarší vědecká instituce v zemi.

Na okraji Sydney najdete ještě spoustu dalších zajímavých míst, které si určitě zaslouží vaši pozornost. Mořské pobřeží je lemováno krásnými a širokými plážemi, toulat se můžete po malebných předměstích a poznávat zdejší historické památky. Na severu je situován jedinečný národní park Ku-ring-gai Chase National Park, který je ideální pro celodenní pěší výlety, surfování, windsurfing nebo projížďky na loďkách. Nejznámějšími a nejvyhledávanějšími plážemi jsou Manly a Bondi Beach. Dalšími krásnými plážemi s kvalitním pískem jsou Bronte a Coogee.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 7 684 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA