Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tenterfield, kolébka australského národa

Ospalé městečko Tenterfield leží severně od New England Range v australském Novém Jižním Walesu. V dějinách Austrálie zaujímá zvláštní postavení, přezdívá se mu „Kolébka národa“. Právě tady došlo v roce 1889 k historickému projevu o sjednocování australských kolonií.

Sir Henry Parkes, tehdejší ministerský předseda Nového Jižního Walesu a také významná osobnost veškerého politického dění v Austrálii 19. století, pronesl v budově School of Arts historický projev s názvem „Náš národ“. Stalo se tak 24. října toku 1889. Ve svém projevu objasnil vizi o sjednocení všech australských kolonií. Jeho myšlenky záhy nalezly podporu u široké veřejnosti. Veškeré události nakonec vyústily 1. ledna roku 1901 ve vznik Australského svazu. Navíc byl v témže roce vydán zákon „White Australia Policy“, který omezoval přistěhovalectví.


Autor: Michael Dawes

Budova School Arts se pro svůj politický a historický význam stala první stavbou, kterou získal Památkový ústav Nového Jižního Walesu. Je jednou z nejnavštěvovanějších a nejznámějších památek Tenterfieldu. Zdobí ji pamětní deska oslavující projev Henryho Parkese. Z dalších starobylých objektů můžeme jmenovat viktoriánské sídlo Stannum House, sedlářství z živcového pískovce proslavené písní „Tenterfield Saddler“ či zrekonstruovaný soudní dvůr se skleněnou střechou.


Foto: krajina poblíž Tenterfieldu    Autor: Ross Beckley

Asi 40 km od města je vzdálen Bald Rock, což je po Uluru (Eyers Rock) druhý největší monolit v Austrálii. Navíc jde i o největší obnaženou žulovou skálu datovanou do období spodního triasu, tedy před více než 200 miliony let. Na délku má 750 metrů a dosahuje výšky přibližně 200 metrů. Z Bald Rocku se naskýtá strhující podívaná na sopečné hory na východě, Girraween National Park v Queenslandu na severu a horu Mount McKenzie na jihu. Nedaleko najdete vodopády Boonoo Boonoo, které se řítí z výšky 210 metrů dolů do soutěsky. Vodopády jsou obklopeny deštným lesem a zahaluje je vodní mlha. Jsou ideálním místem pro koupání.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Bendigo
Carnarvon National Park
Nekonečné pláže Fraserova ostrova
Gosford
Rockhampton

Článek byl zobrazen 4 404 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA