Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ceduna se proslavila chovem ústřic

Cenuda je hezky upravené, malé přímořské městečko situované před Nullarborskou plošinou na západě Jižní Austrálie, v němž žijí necelé 4 tisíce obyvatel. Krčí se v zálivu Murat Bay na špičce západní strany Eyrova poloostrova a je příjemnou zastávkou pro každého cestovatele, který do těchto končin zavítá.

Název města pochází z domorodého slova „cheedoona“, což v překladu znamená „místo odpočinku“. Dnes je centrem obchodu dalekého západu a proslavilo se poměrně novým průmyslovým odvětvím, kterým je chov ústřic. Ústřice se chovají především v zálivech Denial Bay a Smoky Bay západně a východně od Ceduny.


Autor: Hansjoerg Morandell

Pokud vás zajímá historie městečka i celé oblasti, navštivte Old Schoolhouse National Trust Museum, kde je vystavena sbírka zemědělského nářadí a strojů pocházejících z doby prvních průkopníků. Muzeum opatruje také zajímavou expozici o zkouškách britských atomových zbraní, které byly prováděny v nedaleké Maralinze v 50. letech 20. století. K vidění je zde také malá kolekce předmětů užívaných místními domorodci.

V 50. letech 19. století se na St. Peter Islandu u pobřeží Ceduny nalézala velrybářská farma. V současnosti se v těchto místech velryby již jen pozorují. Pokud byste se z Ceduny vydali asi 300 km do Head of Bight, mohli byste v pobřežních vodách od června do října pozorovat velryby jižní.

Do Ceduny se v poslední době sjíždějí také milovníci golfu. Mezi ní a městečkem Kalgoorlie bylo totiž nově otevřeno nejdelší golfové hřiště na světě s názvem The Nullarbor Links. Na délku měří rovných 850 mil, což je 1367,9 kilometrů.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Dubbo
Port Arthur
Gibraltar Range National Park
Albany
Za klokany na Kangaroo Island

Článek byl zobrazen 3 039 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA