Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ceduna se proslavila chovem ústřic

Cenuda je hezky upravené, malé přímořské městečko situované před Nullarborskou plošinou na západě Jižní Austrálie, v němž žijí necelé 4 tisíce obyvatel. Krčí se v zálivu Murat Bay na špičce západní strany Eyrova poloostrova a je příjemnou zastávkou pro každého cestovatele, který do těchto končin zavítá.

Název města pochází z domorodého slova „cheedoona“, což v překladu znamená „místo odpočinku“. Dnes je centrem obchodu dalekého západu a proslavilo se poměrně novým průmyslovým odvětvím, kterým je chov ústřic. Ústřice se chovají především v zálivech Denial Bay a Smoky Bay západně a východně od Ceduny.


Autor: Hansjoerg Morandell

Pokud vás zajímá historie městečka i celé oblasti, navštivte Old Schoolhouse National Trust Museum, kde je vystavena sbírka zemědělského nářadí a strojů pocházejících z doby prvních průkopníků. Muzeum opatruje také zajímavou expozici o zkouškách britských atomových zbraní, které byly prováděny v nedaleké Maralinze v 50. letech 20. století. K vidění je zde také malá kolekce předmětů užívaných místními domorodci.

V 50. letech 19. století se na St. Peter Islandu u pobřeží Ceduny nalézala velrybářská farma. V současnosti se v těchto místech velryby již jen pozorují. Pokud byste se z Ceduny vydali asi 300 km do Head of Bight, mohli byste v pobřežních vodách od června do října pozorovat velryby jižní.

Do Ceduny se v poslední době sjíždějí také milovníci golfu. Mezi ní a městečkem Kalgoorlie bylo totiž nově otevřeno nejdelší golfové hřiště na světě s názvem The Nullarbor Links. Na délku měří rovných 850 mil, což je 1367,9 kilometrů.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Dubbo
Port Arthur
Gibraltar Range National Park
Albany
Za klokany na Kangaroo Island

Článek byl zobrazen 2 416 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA