Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sněžné hory

Na jihu Austrálie se ve státě Nový jižní Wales rozkládá mohutné pohoří Sněžné hory táhnoucí se v délce cca 500 kilometrů mezi městy Canberra a Victoria. Součástí tohoto pohoří starého 250 milionů let je také nejvyšší hora australského kontinentu – Mount Kosciuszko tyčící se do výšky 2228 metrů nad mořem.

Jako první zdolal vrchol hory polský badatel Paul Edmund Strzelecki dne 15. března roku 1840 a pojmenoval jej podle polského generála Tadeusze Kosciuszka. Teprve od roku 1997 se oficiálně hora píše s písmenem „z“ v názvu. V okolí nejvyšší hory se na ploše 6 469 km² rozprostírá Kosciuszko National Park, jež spadá pod ochranu organizace UNESCO a v roce 1997 byl vyhlášen Světovou biosférickou rezervací. Na jeho území leží dvě nejslavnější lyžařská střediska – Thredbo a Perisher, kde zimní sezóna trvá od června do září. Průměrné roční srážky jsou v této oblasti kolem 1 800 mm.

Sněžné Hory

Na založení lyžařských resortů měli podíl dokonce imigranti z bývalého Československa. Některé zdejší budovy tak dodnes nesou jejich jména. Setkáte se zde například se Sponars hotelem, který byl pojmenován po A. Šponarovi, bývalému čtyřnásobnému mistru ČSR ve sjezdu a olympionikovi, který se později stal trenérem olympioniků v Austrálii. Dále tady stojí chata Saša nesoucí jméno po Alexandře Nekvapilové, která byla roku 1954 trenérkou australského ženského družstva sjezdařek. Návštěvníci si zde mohou užívat lyžování, běhu na lyžích i snowboardingu. Nedaleko Thredba se nachází působivý průsmyk Dead Horse Gap, který získal své jméno podle stáda divokých koní, již v něm v 19. století tragicky zahynuli ve sněhových závějích.

Na vrchol Mount Kosciuszka je možné se dostat po pohodlných stezkách vedoucích vysokohorskými loukami z Thredba nebo Charlottes Passu. Průsmyk Charlottes Pass byl pojmenován po Charlottě Adamsové, která se v roce 1881 stala první Evropankou, jež vystoupila na vrchol nejvyšší hory Austrálie. O něco menší je vedlejší hora Mount Townsend, která bývá často se svým slavnějším sousedem zaměňována.

Pod Mount Kosciuszkem pramení řeka Snowy River, jejíž tok byl přehrazen a nyní slouží k pohánění turbín zdejší hydroelektrárny. Ta dodává elektrickou energii městům Melbourne a Sydney. V oblasti Sněžných hor je rozeseto množství ledovcových jezer, z nichž nejznámější a nejkrásnější je Blue Lake, které zalilo ledovcem vyrytou 28 metrovou prohlubeň. Mnohem větší je pak jezero Lake Jindabyne, které je napájeno řekou Thredbo, která se dříve jmenovala Crackenback. Takto ji pojmenovali ovčáci, kteří se domnívali, že hory na druhé straně údolí jsou tak prudké, že by si při jejich zdolávání zlomili páteř.

Sněžné Hory

Jak již jejich název napovídá, jsou Sněžné hory místem, které je po většinu roku pokryté sněhem. I během léta je možné na hřebenech hor zapadnout sněhem, za 24 hodin mohou nasněžit až 2 metry! Zdejší podnebí je tak drsné, krajina je pustí a bičovaná větry. Navzdory tomu se zde daří mnoha druhům rostlin, dřevin a žijí zde i početní zástupci živočišné říše. Téměř všechny zdejší druhy se vyskytují pouze ve vysokohorských oblastech Austrálie. V letním období se horské louky pokryjí kobercem pestrobarevných květů, zatímco v zimě se rostlinstvo ohýbá pod náporem větru.

Podle bílých okvětních lístků a žlutých středů poznáte alpínky druhu celmisia longifolia. Roste zde i přírodní bonsaj podocarpus elatus. Tato rostlina roste velmi pomalu a jakoby pod úhlem. Její plody jsou zdrojem obživy pro vakoplcha drobného. Zajímavé jsou stálezelené pokroucené sněžné eukalypty, jejichž kůra má kouzelné barvy. Tyto rostliny v zimě nezmrznou a vydrží i více než -20°C mrazy. V okolí potoků, říček a bažin v nejvýše položených oblastech se vyskytuje v hojné míře rašeliník. A právě rašeliniště jsou domovem pro paropuchu corroboree. Kromě vakoplcha drobného žije pod sněhem vysoko v horách ještě vakoplch trpasličí. V chladných horských bystřinách se výborně daří pstruhovi obecnému.

Na území sněžných hor se nachází mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nich jsou například jeskyně Yarrangobilly Caves vzdálené asi 130 km od lyžařského střediska Thredbo. Jde o systém krasových jeskyň, které vznikly údajně před 750 tisíci lety. K vidění jsou zde jedinečné bílé sloupy, kaskády zamrzlých vodopádů i půvabná malebná podzemní jezírka. Útočištěm pro turisty může být chata Seaman´s Hut, která byla vystavěna v roce 1928 jako upomínka na jednoho lyžaře, který na tomto místě přišel o život. Chata během silných vánic a nepříznivého počasí zachránila už mnoho vyčerpaných lidí. Rozhodně si nenechejte ujít jízdu po silnici Alpine Way, která se klikatí údolím řeky Thredbo a v každém ročním období poskytuje nádherné výhledy.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Grampians National Park
Katherine – místo, kde cikády sní
Port Douglas
Velký bariérový útes
Rottnest Island – výlet na Krysí ostrov

Článek byl zobrazen 28 667 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA