Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Panské sídlo Rippon Lea v Melbourne

Významnou a hojně navštěvovanou památkou v australském Melbourne je panské sídlo Rippon Lea, které bylo postaveno v roce 1868 a dnes je zapsáno na seznamu národních kulturních památek země. Sídlo, které je dílem architekta Josepha Reeda obklopují nádherné francouzské zahrady.

Rippon Lea je jedinečnou stavbou, jejíž prohlídka by neměla chybět v itineráři během návštěvy Melbournu. Mezi první obyvatele patřila rodina Sargoodů, kteří se v 80. a 90. letech 19. století proslavili pořádáním bujarých večírků a oslav. Dalším majitelem byl australský premiér Sir Thomas Bent, který část domu na počátku 20. století odprodal. V roce 1910 koupili Rippon Lea Nathanové a oživili tak pověst rodinného sídla. Dcera Benjamina Nathana jménem Louisa nechala k sídlu přistavět plavecký bazén a rozlehlý taneční sál. V něm pak během 30. a 40. let minulého století pořádala mnoho slavností.

Rippon Lea

Rippon Lea vypadá ve skutečnosti jako malý zámeček a je dokonce vybaven věží, což bylo u rodinných domů v té době velmi neobvyklé. V tomto případě se s největší pravděpodobností jednalo o nápad prvního majitele domu, pana Sargooda, který toužil po tom, aby jeho dům svou zdobností připomínal kostel. Dalším zajímavým prvkem je dekorativní zdivo, které architekt Joseph Reed okoukal v italské Lombardii, kde se také setkal s polychromií, tedy zlacením plátkovým zlatem. Panské sídlo zdobí půlkruhová okna s polychromovaným cihlovým rámováním. Jsou nádherným dekorativním prvkem a objevují se na celém domě.

Hlavní schodiště v hale je vyřezáno (stejně tak jako většina doplňků v domě) z dubového a mahagonového dřeva. Dalším opakujícím se prvkem jsou zrcadla, která se nalézají i v klenutém průchodu u paty schodiště. Stalo se tak na přání Louisy Jonesové. Louisa se zasloužila také o výzdobu jídelny, jídelní nábytek v sobě spojuje americký ořech a italskou renesanci. Také v obývacím pokoji je patrný její zásah, Louisa se snažila napodobit přepychová sídla hollywoodských filmových hvězd z 30. let.

Rippon Lea

V interiéru Rippon Lea se nachází také luxusní koupelna, která byla znovu vyzdobena v původním viktoriánském stylu. Také dnes si proto můžete prohlédnout, jak si ji v minulosti zařídila rodina Sargoodů. Měli zde dokonce suchý záchod, jehož obsah byl chytře zpracováván na tekutý hnůj pro rostliny na zahradě. Rozsáhlé francouzské zahrady, které dnes sídlo obklopují, jsou jeho nepřehlédnutelnou chloubou. Ke stavbě přiléhá ještě skleník, v němž se pěstovaly kapradiny a orchideje. Tyto rostliny miloval jak Frederick Sargood, tak i Benjamin Nathan. Do Rippon Lea bývali pravidelně zváni ti nejlepší zahradníci z Austrálie.

- jap -

Fotografie: foto 1 by Sardaka, foto 2 by Citizen D, CC BY-SA 3.0

Článek byl zobrazen 5 627 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA