Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bendigo zasáhla zlatá horečka

Na západě australského státu Viktorie se rozkládá 85 tisícové městečko Bendigo, které v minulosti prožilo zlatou horečku v takové míře, jako žádné jiné město na tomto světadíle. Zdejší nálezy zlata byly vskutku ohromující, v roce 1851 zde byl objeven první zlatý valoun o hmotnosti přes 15 kilogramů.

Zdálo se to být až neuvěřitelné, že se zde zlato nachází v takové objemu. V prvním roce zlaté éry bylo z jednoho vědra hlíny získáno v průměru 23 kilogramů zlata. Navíc se jednalo o zlato povrchové, které se těžilo přímo na povrchu území o rozloze necelých 40 kilometrů čtverečních. Když začalo povrchového zlata ubývat, podnítil další rozmach těžby objev zlatonosné křemenné žíly.


Foto:katedrála v Bendigu   Autor: penguincakes

Zlatá horečka spojená s těžbou zlata trvala více než sto let, až do roku 1954, kdy byly objeveny poslední zlaté nuggety. Zlato se v Bendigu a jeho okolí těží i dnes, ale již ne v takové míře a výhradně v podzemí. Bohatství města se odráží na jeho honosných rozměrných stavbách, na nichž se často prolínají různé slohy. Dvě budovy ve městě projektoval také vládní architekt G. W. Watson. Jde o budovu Soudního dvora a Hlavní pošty, postavené ve francouzské a italské renesanci. Francouzské provinční město připomíná také stromořadím lemovaný bulvár Pall Mall.

Krásný je také zdobený viktoriánský Shamrock hotel postavený roku 1855. V horním patře jej zdobí verandy, na které je možné se dostat z některých pokojů. Veranda je ideálním místem pro posezení u sklenice vychlazeného piva během horkého odpoledne. Hotel je situován naproti Roslyn Parku a areálu justičních budov, pod působivou uměleckou galerií. Mnohé z budov evropského střihu získaly díky předním verandám typický australský charakter.


Foto: věznice v Bendigu     Autor: Tim in Sydney

Na zlaté horečce v Bendigu se významnou měrou podílela čínská populace. Dokladem toho je i zrestaurovaný čínský chrám Joss House pocházející z 60. let 19. století. Chrám dodnes slouží svému účelu malé čínské komunitě. Pokud vás zajímá historie čínských přistěhovalců v Bendigu, vydejte se do Golden Dragon Musea. Z muzea se obřadní branou vstupuje do nejnovější atrakce, zahrady Garden of Joy, jež byla vytyčena v roce 1996. Zahrada čerpá z tradičního asijského pojetí a připomíná proto miniaturní čínskou krajinu s údolími, horami, stromy a potoky.

Úžasnou sbírku australských obrazů si můžete prohlédnout v Bendigo Art Gallery. Jsou zde vystavena také díla, na nichž je zachycen tehdejší život lidí pracujících na zlatých polích. V blízkosti galerie se nachází obchody nabízející výrobky nejstarší funkční hrnčířské dílny v Austrálii z roku 1858. Zájemci se v Central Deborah Goldmine mohou podívat do posledního hloubkového zlatého dolu ve městě, který je hluboký 86 metrů.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Carnarvon National Park
Nekonečné pláže Fraserova ostrova
Gosford
Rockhampton
Port Lincoln

Článek byl zobrazen 4 769 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA