Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ceduna se proslavila chovem ústřic

Cenuda je hezky upravené, malé přímořské městečko situované před Nullarborskou plošinou na západě Jižní Austrálie, v němž žijí necelé 4 tisíce obyvatel. Krčí se v zálivu Murat Bay na špičce západní strany Eyrova poloostrova a je příjemnou zastávkou pro každého cestovatele, který do těchto končin zavítá.

Název města pochází z domorodého slova „cheedoona“, což v překladu znamená „místo odpočinku“. Dnes je centrem obchodu dalekého západu a proslavilo se poměrně novým průmyslovým odvětvím, kterým je chov ústřic. Ústřice se chovají především v zálivech Denial Bay a Smoky Bay západně a východně od Ceduny.


Autor: Hansjoerg Morandell

Pokud vás zajímá historie městečka i celé oblasti, navštivte Old Schoolhouse National Trust Museum, kde je vystavena sbírka zemědělského nářadí a strojů pocházejících z doby prvních průkopníků. Muzeum opatruje také zajímavou expozici o zkouškách britských atomových zbraní, které byly prováděny v nedaleké Maralinze v 50. letech 20. století. K vidění je zde také malá kolekce předmětů užívaných místními domorodci.

V 50. letech 19. století se na St. Peter Islandu u pobřeží Ceduny nalézala velrybářská farma. V současnosti se v těchto místech velryby již jen pozorují. Pokud byste se z Ceduny vydali asi 300 km do Head of Bight, mohli byste v pobřežních vodách od června do října pozorovat velryby jižní.

Do Ceduny se v poslední době sjíždějí také milovníci golfu. Mezi ní a městečkem Kalgoorlie bylo totiž nově otevřeno nejdelší golfové hřiště na světě s názvem The Nullarbor Links. Na délku měří rovných 850 mil, což je 1367,9 kilometrů.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Dubbo
Port Arthur
Gibraltar Range National Park
Albany
Za klokany na Kangaroo Island

Článek byl zobrazen 2 008 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA