Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Grampians National Park

Grampians National Park je třetím největším národním parkem v australské Victorii. Pyšní se nespoutanou scenérií horských vrcholků, útesů a kolmých skalních stěn. Díky těmto přírodním krásám je jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací v zemi. Kromě toho ale ukrývá ještě četná kulturní dědictví původních obyvatel Aboriginů.

Tento úžasný park vás ohromí rozeklanými úbočími, kaskádami a pískovcovými vrcholky, jejichž vznik je datován do období před 400 miliony let, kdy vznikly zasunutím zemské kůry. Domorodí obyvatelé Austrálie znají tuto oblast již tisíce let, mají ji za posvátnou a nazývají ji „gariwerd“. Podle Aboriginů zde mají sídlit jejich bohové a hlavní stvořitel, který měl stvořit nejen je, ale i nádherné prostředí této části Victorie. V Národním parku Grampiany po nich zůstalo mnoho skalních maleb, které jsou tu v největším počtu v celé jihovýchodní Austrálii. Narazit můžete také na lokality, kde se konaly zasvěcovací obřady. Na malbách jsou vyobrazeny lidské postavy či stopy zvířat a ptáků. Aboriginové například spravují Brambuk National Park and Cultural Centre nedaleko Halls Gapu. Tam vám dokonale vylíčí historii parku a seznámí vás se svými tradicemi a zvyky. Tuto lidé se podílejí na zachování svého kulturního dědictví.


Foto: Grampians National Park

Grampians National Park byl založen v roce 1984 a zaujímá rozlohu 1672 kilometrů čtverečních. Je domovem pestré flóry i fauny, vyskytují se zde nesčetné druhy ptáků, zvířat, květin i dřevin. Příroda je zde opravdu okouzlující. V okolí Halls Gapu je v noci slyšet koaly a u Zumsteins zase narazíte neobvykle krotké a přátelské klokany. Stromy a křoví jsou plné papoušků - modropláštníků nádherných, lori mnohobarvých, kakadu přilbových, lejsčíků mnohobarvých a emu. Tato oblast se může pochlubit také obrovským objevem z říše zvířat. V okrajové části města Hamilton, které se rozkládá jižně od parku, byl objeven bandikut Gunnův, který byl pokládán za již vymřelého. Jde dobře poznat podle dlouhých uší a pruhů u ocásku. Obývá traviny a pastviny, na travnatých ostrůvcích v mokřinách nebo na zemi si staví chráněné hnízdo. V současnosti je tento vačnatec chráněný a byl zařazen do chovatelského programu.


Foto: Grampians National Park

V parku je pečováno o téměř třetinu všech rostlinných druhů, které se ve státě Victorie vyskytují. Mnoho z rostlin se uchytilo například na zdejších skalních stěnách, jako například Hibbertia a Boronia. Na jaře v údolích rozkvete divoká flóra, zejména pak orchideje, jako sprengelie nachová (Sprengelia incarnata). V potocích a řekách se to začne hemžit vzácnými žabkami rosnicemi hnědými.

Grampiany jsou doslova rájem pro pěší turisty, slibují opravdu netradiční a rozmanité zážitky. Při návštěvě Národního parku Grampiany byste se měli vypravit na celodenní výlet k ohromujícím vodopádům MacKenzie Falls a také ke skupině skalních útvarů známých jako Balconies. Zdejší skály jsou vyhledávaným místem horolezců. Zkušení horolezci z celého světa sem míří pokořit strmé skalní stěny a zdolat obtížné skalní formace. Nejčastěji se vydávají do oblasti Mount Arapiles, kde jsou až 50 metrů vysoké skály. V buši je možné se utábořit, studovat divokou květenu a poté se vydat na dlouhé túry. Oblíbená je například trasa vedoucí z Halls Gapu přes hory do údolí Victoria Valley. Možnosti přenocování jsou také v jižní části parku.


Foto: Grampians National Park, vodopády MacKenzie Falls

Grampians National Park má opravdu zajímavé kulturní a informační centrum, jeho budova připomíná papouška kakadu s roztáhlými křídly a stala se tak vyhledávanou turistickou atrakcí. Hlavní úkolem centra je vzdělávací činnost o zdejší přírodě a kulturním dědictví. Obdržíte zde vynikající mapy a průvodce, kteří vás provedou těmi nejlepšími stezkami.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Katherine – místo, kde cikády sní
Port Douglas
Velký bariérový útes
Rottnest Island – výlet na Krysí ostrov
Ballarat - zlatá horečka v Austrálii

Článek byl zobrazen 5 954 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA