Austrálie
Oficiální název: Australský svaz
Hlavní město: Canberra
Počet obyvatel: 21 152 000
Rozloha: 7 682 300 km²
Měna: 1 australský dolar (AUD) = 100 centů
Úřední jazyk: angličtina
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Austrálie?
Jak cestovat po Austrálii?
Jak cestovat po Canbeře?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Austrálii
Nakupování v Austrálii
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Austrálie?
Pokud hodláte navštívit severní polovinu kontinentu, počítejte s tím, že se zde střídají období dešťů a období sucha, jelikož leží v tropickém pásmu. Období sucha, které zde panuje od května do října, je obecně pokládáno za nejvhodnější dobu k návštěvě severu Austrálie. Pro období dešťů je typické horko a vlhko, což má na mnoha místech za následek záplavy. Jižní polovina Austrálie se nachází v mírném podnebném pásmu a střídají se zde stejně jako v Evropě čtyři roční období, akorát v opačném pořadí. To znamená, že pokud u nás panuje zima, v Austrálii mají zrovna parné léto apod. Během léta se vyplatí navštívit třeba jižní pobřeží, ale nedoporučuje se vydávat se do vnitrozemí, jelikož tam teploty v létě šplhají do extrémních hodnot. Od června do září si můžete zalyžovat v Australských Alpách a v období od září do prosince je Jižní a Západní Austrálie pokryta pestrou paletou divokých barevných květin.
Pasy, víza, doklady
Občané České republiky potřebují pro vycestování do Austrálie cestovní pas, který bude platný ještě nejméně 3 měsíce po odjezdu. Na australském velvyslanectví ve Vídni si musíte navíc ještě opatřit vízum. Abyste o něj mohli zažádat, musíte předložit vyplněný dotazník, 2 fotografie, platný pas a doklad o zaplacení zpáteční letenky. Od roku 2006 Austrálie zavedla elektronický systém vydávání víz, tzv. e Visa, jež mohou využít také občané České republiky. Žádost je podána prostřednictvím internetu, bez osobního kontaktu s australskými zastupitelskými úřady. Došlo tím ke značnému zjednodušení vízového procesu. Stačí vyplnit dotazník na webové stránce Ministerstva přistěhovalectví Austrálie a pak už jen čekat na udělení souhlasu s cestou, který bude doručen e-mailem. Žádost o vízum by měla být vyřízená do 14 dnů. Vízum je platné zpravidla jeden rok.
Zdravotnictví
Australské zdravotnictví je na vysoké úrovni, nemocnice jsou kvalitně vybaveny a lékařskou péči poskytují kvalifikovaní odborníci. To se však odráží na cenách za zdravotní péči, které jsou zde velmi vysoké. Platí se za návštěvu u všeobecného i odborného lékaře, za rentgen, za pobyt v nemocnici, antibiotika atd. Mezi Českou republikou a Austrálií neexistuje vzájemná dohoda o bezplatném ošetření, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli pojištění léčebných výloh. To vám v případě nemoci či úrazu uhradí veškeré výdaje s tím spojené. Rychlá záchranná služba má v Austrálii číslo 000. Ve velkých městech fungují střediska s nepřetržitou 24 hodinovou službou. Ve městech je také dostatek lékáren, kterým se zde říká „chemist shops“. Pokud však máte zamířeno na venkov nebo někam hluboko do vnitrozemí, raději se dostatečně zásobte léky už doma, protože tam jich je opravdu pomálu. Pro cestování po Austrálii je nezbytným vybavením opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy, sluneční brýle, dostatečné množství tekutin a repelent proti hmyzu. Austrálie nepatří mezi zdravotně riziková teritoria, zvláštní očkování proto není nutné.
Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Austrálie je australský dolar (AUD). V běžném platebním styku není možné používat jiné měny, hlavní směnitelné cizí měny je však možno vyměnit za AUD v některých pobočkách místních bank. Banky poskytují všeobecně nejlepší kurzy, peníze je však možné vyměnit také ve směnárnách, obchodních domech a hotelích. V Austrálii nebyl stanoven žádný limit, který by určoval výši peněžní částky, kterou je možné do země dovézt nebo z ní vyvézt. Vyšší hotovost se však musí ohlásit na celnici. Některé prodejny přijímají cestovní šeky, k jejich proplacení jsou pak nejvhodnější banky. V zemi je možné používat jakoukoliv ze známých mezinárodních kreditních karet. Platit jimi můžete v restauracích, hotelích, některých obchodech a provádět lze telefonické rezervace. Ve vnitrozemí a odlehlejších oblastech je dobré mít u sebe dostatek hotovosti, protože kreditní karty jsou většinou odmítány a bankomaty zde zpravidla nenajdete.
Domácí mazlíčci
K tomu, abyste si do Austrálie s sebou mohli vzít kočku nebo psa, je třeba si obstarat veterinární povolení od Australian Quarantine and Inspection Service. Zvíře však nelze dovézt přímo z České republiky do Austrálie, nejdříve musí pobýt 6 měsíců v karanténě ve Velké Británii a teprve poté je dopraveno do Austrálie. Na turistické výlety do Austrálie proto nelze zvířata brát s sebou. V Austrálii je také velmi přísně postihován nelegální odchyt a vývoz živočichů.
Poloha a přírodní poměry
Austrálie je nejmenším ze všech osídlených světadílů, ale současně také šestým největším státem zeměkoule. Krajina není příliš proměnlivá, dvě třetiny povrchu zaujímá rozsáhlá pouštní oblast Západoaustralské plošiny. Na východ od plošiny se od pobřeží Carpentarského zálivu až k Eyrovu jezeru rozprostírá Velká artéská pánev, jež se stala nejvýznamnější australskou zásobárnou vody. Mohou za to velké zásoby podzemní vody na řece Murray, která je největší v Austrálii. Podél východního pobřeží se od mysu York až po Tasmánii táhne Velké předělové pohoří a Australské Kordillery. Součástí horských plošin na severu jsou také Australské Alpy s nejvyšší horou země Mount Kosciusko měřící 2 228 metrů nad mořem. Za nejzajímavější přírodní oblast Austrálie však bývá pokládán okolní oceán. Ten oplývá bohatým podmořským životem, především tedy v oblasti Velkého bariérového útesu, který se táhne podél australského pobřeží a je největším na světě. Ostrovy ležící v Tichém oceánu nedaleko Austrálie jsou turisticky velmi vyhledávanými a atraktivními lokalitami. Nabízejí nádhernou přírodu, korálové útesy, jež jsou doslova magnetem pro potápěče z celého světa, krásné a čisté pláže a také svou zajímavou kulturu a tradice.
Australská fauna a flóra je pro Evropana velmi exotická a nevšední. Najdeme zde živočišné a rostlinné druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě a jsou označovány jako endemické. Jmenujme například ptakopyska, ježuru, klokana, psa dingo, koalu, pštrosa emu a pštrosa kasuára.
Letecká doprava
Dnes existuje řada cestovních kanceláří a leteckých společností, které nabízejí letenky do Austrálie. Lepší je si nabídku každé z nich pečlivě projít, protože mezi nimi mohou být i velké cenové rozdíly. Čeští turisté mohou využít služeb leteckých společností Air New Zealand nebo British Airways, které mají mezipřistání v Londýně. Cesta letadlem do Austrálie trvá z Evropy kolem 22 hodin. Počítejte však raději se zpožděním, takže kolem 30 hodin. Letecké spoje ze všech koutů světa přijímají letiště v Sydney a Melbourne. Nejdražší bývají letenky během hlavní sezóny v prosinci, mimo sezónu pak můžete využít tzv. apexové letenky, které bývají o 30 až 40 % levnější. Jejich nevýhodou je, že za ně musíte zaplatit dlouho dopředu, jsou časově omezeny na tři měsíce a přesně stanovují datum příletu nebo odletu.
Autem
K tomu, abyste mohli v Austrálii usednout za volant, potřebujete mít mezinárodní řidičský průkaz, český řidičský průkaz, věk minimálně 21 let a doklad o tom, že jste turista. Půjčování automobilu si v Austrálii oblíbilo stále více turistů. Pokud jste skupinka 3 nebo 4 lidí, určitě se vám to vyplatí a půjčení auta má i spoustu svých výhod. Lépe tak poznáte i odlehlejší kouty země, místní lidi a kulturu. Autopůjčovny najdete ve větších městech téměř na každém rohu, jsou na nádražích, letištích i u hotelů. Existují zde velké mezinárodní společnosti jako je Avis, Budget, Hertz nebo Trifty. Vždy si zjistěte aktuální nabídku jednotlivých společností, protože tarify za půjčení automobilu se mohou výrazně lišit. Dražší bývají auta s náhonem na všechny čtyři kola. Většina autopůjčoven dává přednost placení kreditní kartou. Při půjčení auta je také dobré si uzavřít jeho komplexní pojištění. Benzin je v Austrálii poměrně levný, vyjde vás asi na poloviční cenu oproti Evropě. Většina benzinových stanic je samoobslužných a přijímají kreditní karty.
Pro řidiče z Evropy může ze začátku řízení představovat jistý problém a to hlavně proto, že se zde jezdí vlevo. Komplikované je také dávání přednosti tramvajím a všem vozům jedoucím zprava. Vysoké pokuty vás čekají, pokud nebudete mít zapnuté bezpečnostní pásy nebo budete řídit pod vlivem alkoholu. Maximální povolená rychlost je 60 km/h v obci, 100 – 110 km/h na dálnici. Australská silniční síť je různorodá. Najdeme zde víceproudé a kvalitní silnice, většina je dvouproudových a ve venkovských oblastech najdeme jen nezpevněné prašné cesty. Při řízení v odlehlých oblastech musíte být ostražití a dávat pozor na pobíhající divokou zvěř.
Autobusem
Přeprava autobusem je levnějším způsobem dopravy, ale počítejte s tím, že v autobuse strávíte poměrně dlouhou dobu. Hlavními autobusovými přepravci jsou společnosti Greyhound Australia a Premier Motor Service. Tyto společnosti mají v nabídce spoustu nejrůznějších slev. Například při zakoupení karty Greyhound Aussie Explorer Pass můžete využít celkem 12 předem stanovených tras. Dalšími výhodnými kartami jsou Aussie Kilometre nebo McCafferty´s Coast and Centre Pass. Vždy však musíte brát na vědomí, že vás v autobuse čeká i několik dní jízdy a spánek vsedě. Dálkové autobusy jsou často doplňkovým spojem železnice a jezdí do odlehlých částí země, kam se vlakem nedostanete.
Letadlem
Letecká doprava je pro přepravu po kontinentu nejpoužívanější a vzhledem ke zdejším vzdálenostem také nejpraktičtější. Hlavními australskými leteckými společnostmi jsou Quantas, Virgin Blue a Jetstar. Funguje zde také řada dalších menších aerolinií, které zajišťují leteckou přepravu do odlehlejších oblastí. Díky značné konkurenci mezi leteckými společnostmi se ceny letenek neustále snižují. Navíc je vám k dispozici množství slev a málokdy se stane, že musíte zaplatit plnou cenu letenky. Celkově je australská letecká síť velmi moderní a spolehlivá. Přímé letecké spojení je zajištěno mezi většími městy, jako je Sydney, Melbourne, Perth, Darwin nebo Canberra. Do odlehlejších destinací je nutné přestupovat v hlavním městě daného státu. Australské aerolinie mají v nabídce také výhodné „síťové“ letenky, které jsou dopředu stanoveny na určitý počet jednoduchých letů. Tak můžete cestovat po zemi, aniž byste museli kupovat drahou zpáteční letenku. Všeobecně nejlevnější letenky získáte jejich včasnou rezervací na internetu.
Vlakem
Cesta vlakem může být pro turistu příjemným zážitkem a představuje skvělý kompromis mezi leteckou a autobusovou dopravou. Výhodné je zakoupit si několikadenní jízdenky, se kterými můžete cestovat křížem krážem po celé Austrálii. Prodávají se jízdenky na 8 nebo 15 dní cesty, jejichž platnost je 60 dní. Přestože Austrálie nemá komplexní železniční pokrytí a počet vlakových spojů v posledních několika letech značně poklesl, představuje jízda vlakem opravdu jedinečný zážitek. Při jízdě se totiž můžete kochat překrásnou okolní krajinou. Vozy jsou kvalitní a nechybí v nich ani určitá dávka luxusu. Pravidelné spoje jezdí hlavně mezi velkými městy na východním pobřeží. O železnici se v Austrálii stará stát a na spoje dohlíží orgán Country-link. Železniční spoje byly kvůli turistům posíleny pouze v Queenslandu. V Austrálii existuje dokonce i nejdelší rovná trať na světě – cesta napříč Nullarborskou plošinou v délce 478 km. Pokud byste chtěli vlakem cestovat ze Sydney do Petrhu, trvalo by vám to tři dny a urazili byste vzdálenost 4352 km po trati Indian Pacific. Ve vlacích máte možnost cestovat třemi třídami – noční spoje nabízí lůžkové vozy první třídy, sedadlové vozy první třídy a sedadlové vozy ekonomické třídy. Součástí dálkových spojů jsou také jídelní vozy. Vlakové jízdenky lze zakoupit na nádražích nebo v cestovních kancelářích.
Trajektem / lodí
I když je Austrálie tak rozlehlým kontinentem, pro turisty je zde připraveno jen velmi málo výletních plaveb. Nejvytíženější linka je mezi městy Melbourne a Tasmánií. Cesta z Austrálie na ostrovní stát Tasmánie trvá více než 14 hodin. Většina trajektů spojuje právě pevninu s okolními ostrovy, například s ostrovem Rottnest Island, Fraser Island a mnoha dalšími. Cílem velkých výletních lodí, které brázdí vody Tichého oceánu je nejčastěji Sydney. Všechny tyto výletní lodě jsou však poměrně drahé. Australské řeky mohou turisté objevovat při plavbě na hausbótu. Nejoblíbenější plavby jsou na řekách Hawkesbury, Swan, Yarra a Murray.
Autobusem
Autobusy zajišťují dopravu v centru i na předměstích. Potřebné informace o linkách, jejich odjezdech, příjezdech a tarifech vám poskytne informační linka dopravního podniku. Jízdní řády bývají vyvěšeny také na zastávkách. Jízdenku můžete zakoupit v automatech nebo přímo u řidiče, vždy však mějte u sebe drobné. Lístky jsou platné pro jednu jízdu, pokud budete chtít přestupovat, musíte si zakoupit další jízdenku. Přední sedadla v autobusech jsou určena pro starší a tělesně postižené, proto je vždy uvolněte. U mnoha pamětihodností v centru města zastavuje červený autobus Canberra Explorer.
Taxi
Taxíky jezdí po hlavním městě Canberra v poměrně hojném počtu, jejich stanoviště najdete u každého železničního nebo autobusového nádraží a také na letišti. Objednat si jej můžete buď telefonicky, zastavit na ulici nebo vyzvednout přímo na jejich stanovišti. Vozy obvykle stojí také před velkými hotely v centru města. Příplatky se účtují za čekání nebo za předběžné objednání. Zvykem při platbě je zaokrouhlit sumu na nejbližší dolar.
Australská kuchyně
Typická australská kuchyně se začala vyvíjet teprve v 70. letech 20. století a to kombinací evropských, asijských a středovýchodních přísad a příchutí. Díky velkému počtu přistěhovalců je opravdu velice pestrá a každá část Austrálie má své speciality, které jistě stojí za to ochutnat. Pokud chcete okusit něco typicky australského, objednejte si klokaní nebo krokodýlí maso s rozmarýnovou omáčkou, klokaní polévku, kuře Quandong s ovocem nebo slavný dort Pavlova. Kromě klokaního a krokodýlího masa zde dostanete širokou nabídku hovězího, jehněčího a plodů moře. Nejčastěji připravovanými mořskými živočichy jsou humři, ústřice, hřebenatky, parmice nebo pražmani. Mořské plody poskytují kuchařům nevyčerpatelnou inspiraci, jelikož jich v australských vodách žije přes 600 druhů. Austrálie produkuje také řadu kvalitních potravin, jako jsou například mléčné výrobky z Victorie, sýry, exotické ovoce, med či olivový olej. Australané jsou velkými milovníky tradičního barbecue a považují jej za významnou společenskou událost. Oblíbeným zákuskem jsou malé piškotové kostky Lamingtons, které jsou obalené v kokosu a polité čokoládou.
Australské restaurace
V Austrálii narazíte na mnoho míst, kde si pochutnáte na moderních australských pokrmech, ze kterých je velmi často patrný středomořský nebo asijský vliv. Jelikož je Austrálie dosti multikulturní zemí, stejně tak multikulturní budou i restaurace a jejich jídelníčky. Na typicky australskou restauraci narazíte jen výjimečně. Restaurace využívají hojnosti domácích produktů, kterými jsou především dary moře a hovězí maso. Levně se můžete najíst v podnicích označených jako BYO (Bring Your Own), což v doslovném překladu znamená „přines si své vlastní“. Tím mají provozovatelé podniků na mysli, že si hosté mají donést vlastní alkohol, především víno, za které zde zaplatí jen malé korkovné. Donést si pivo se smí jen málokde. Podniky zde totiž nemají povolení podávat alkohol. Restaurace, které mají povoleno k jídlu podávat i alkohol jsou označeny jako „Licensed restaurant“. Kromě restaurací v Austrálii funguje řada bufetů, kaváren, bister i hospůdek, kde si na své přijdou opravdu všichni. Nejvyšší ceny za jídlo jdou účtovány v Sydney, Melbourne a dalších velkých městech a turistických lokalitách. I přesto je zde levněji než v Evropě nebo USA. Většina podniků nabízející kvalitní pokrmy přijímá kreditní karty. K účtu se v restauracích připočítává daň, ale spropitné už není povinné. Pokud jste však s obsluhou nebo kvalitou jídla nadmíru spokojeni, můžete věnovat číšníkovi drobné v jakékoliv výši.
Australské nápoje
K australským jídlům neodmyslitelně patří také kvalitní australská domácí vína. Odhaduje se, že na trhu je v současnosti kolem 10 tisíc různých značek vína a australské víno je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě. Mohou za to ideální klimatické podmínky a dlouholetá propracovaná technologie jeho výroby. Z bílých suchých vín je nejpopulárnější Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier nebo Pinot Gris. Australští vinaři produkují také muškátová a dezertní vína. Z červených vín je nejkvalitnější Cabernet Sauvignon nebo modrá odrůda Shiraz.
Australané jsou také milovníky svého piva, kterých se zde vaří několik druhů a vybírat tak můžete ze široké nabídky. Výbornými ležáky jsou například tasmánská piva James Boaga a Cascade, dále Castlemaine XXXX, Fosters nebo Tooheys. Tradiční australskou lihovinou je jemný tmavý a bílý rum z cukrové třtiny. Z nealkoholických nápojů se největší oblibě těší čerstvé ovocné šťávy a lahvované vody.
Ubytování
Austrálie nabízí spoustu ubytovacích možností pro mladé a méně náročné turisty, kempy a ubytovny pro studenty, farmy a hausbóty, ale také luxusní apartmány, hotely a penziony pro náročnější cestovatele. Hotely v Austrálii nepodléhají žádnému oficiálnímu klasifikačnímu systému. Všechny hotelové pokoje jsou vybaveny klimatizací a v zimě topením. Mezi standardní vybavení patří také televize, rádio, varná konvice a lednice. Běžné je také vlastní sociální zařízení na pokoji. Luxusnější hotely mívají také bazén, posilovnu, bar nebo restauraci. Ceny ubytování jsou závislé na lokalitě, ročním období a vybavení daného zařízení. Doporučuje se, rezervovat si pokoj dostatečně dopředu, zejména pak ve větších městech a přímořských letoviscích. V hlavních městech jednotlivých australských států narazíte i na luxusní hotely s mezinárodním věhlasem, jako je například Hilton, Sheraton, Inter-Continental a další. Na celém kontinentu najdeme také venkovské hotely, které mohou být situovány ve skromném domku nebo v elegantních panských sídlech. Panuje zde domácké prostředí a hosté tak mají možnost nahlédnout do typického australského způsobu života. Levným způsobem ubytování jsou turistické a mládežnické ubytovny, které i přesto, že poskytují jen základní vybavení, se vyznačují čistotou a pohodlím. Najdeme je po celé zemi, ve velkých městech, národních parcích a lyžařských střediscích. V takovémto zařízení se mohou ubytovat i starší občané na cestách. Nejnovějším trendem je v Austrálii ubytování v bytech s vlastním stravováním. Časté jsou hlavně ve velkoměstech a jejich služeb nejvíce využívají podnikatelé. Součástí bytu je plně vybavená kuchyň a pračka. Mladí lidé v dnešní době dávají přednost dobrodružnějšímu způsobu života, proto se rádi ubytovávají na ovčích nebo dobytčích farmách a mohou tak pozorovat život australských venkovanů. Ubytování je zajištěno v typických obytných prostorách nebo na farmě samotné. Turisté mají možnost se také zapojit do každodenních prací na farmě a přiložit ruku k dílu. V Austrálii najdete také množství kempů, kde si můžete rozložit svůj stan nebo zaparkovat obytný přívěs. Nejvíce se jich nachází na pobřeží nebo v národních parcích. Vybavení kempu je jen základní, ale postačující – prádelna, sociální zařízení, sprchy a malý obchod se základními potravinami.
Táboření ve volné přírodě je možné pouze se svolením Rural Fire Service, jelikož jsou požáry v australské buši na denním pořádku. V období sucha je přísně zakázáno rozdělávat oheň.
Bezpečnost v Austrálii
Austrálie je státem s velmi nízkou kriminalitou a turistům zde nehrozí žádné nebezpečí. Ve větších městech hlídkují policisté a na vesnicích vždy najdete alespoň jednoho strážníka. Také v Austrálii, stejně jako v jiných zemích, je nutné dodržovat základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se nenosit u sebe větší peněžní částky, cennosti, doklady a důležité dokumenty si uschovejte například v hotelovém sejfu. Je dobré si pořídit fotokopie pasu a dalších dokumentů, pro případ ztráty nebo krádeže. Pozor si dávejte na kapesní zloděje, kteří se nejvíce vyskytují v místech s velkou koncentrací osob, tj. v dopravních prostředcích, na plážích, v turistických lokalitách a sportovištích. Peněženku proto mějte vždy pokud možno ve vnitřní kapse bundy, nikdy ne v kapse u kalhot. Dobře si hlídejte také své tašky a fotoaparáty. Auto pokud možno zaparkujte v rušné a osvětlené ulici a nenechávejte v něm žádné cennosti ani jiné předměty. Vozidlo vždy zamykejte. V nočních hodinách se raději vyhýbejte špatně osvětleným ulicím a parkům, choďte alespoň ve dvou. Australané se většinou k cizincům chovají mile a přívětivě, v odlehlejších částech země se však stanou středem pozornosti a zájmu, někdy bohužel i nejvhodnějšími oběťmi trestných činů.
Důležité je dávat si pozor na australských plážích, protože v některých místech se vyskytují zrádné spodní proudy. Ty mohou být někdy tak silné, že ohrožují na životě děti i staré lidi. Je proto důležité se řídit vyhlašovanými pokyny a poslouchat doporučení plavčíků. Nikdy se sami nevydávejte do australské buše. Zabloudit je bez průvodce možné na každém kroku a se západem slunce na mnoha místech dochází k výraznému ochlazení. Vždy někomu oznamte, kam máte namířeno. Pozor si dejte rovněž na nebezpečná zvířata, kterých zde žije opravdu dostatek. Dobré je nosit vysoké boty a při pochodu přírodou se mít neustále na pozoru. Nebezpeční jsou zdejší hadi, pavouci, častá jsou napadení žralokem a krokodýlem. Smrtelně nebezpečné je požahání medúzou zvanou Čtyřhranka, která se tropických vodách vyskytuje od října do května. V místech jejího výskytu bývají umístěny varovné značky.
Nakupování v Austrálii
Na každém rohu zde na turisty čeká řada kýčovitých suvenýrů, které rozhodně nestojí za to kupovat, jde například o umělohmotné bumerangy, popelníky vyzdobeny rádoby domorodým uměním či laciná trička s klokany nebo jinými australskými zvířaty. Na takovéto zboží si dávejte velký pozor, protože bývá většinou vyrobeno na Taiwanu nebo v Koreji. Pokud si chcete dovézt z Austrálie hodnotný suvenýr, doporučujeme nádherný australský opál, jež se stal národním kamenem. Zakoupit jej můžete ve většině obchodů se šperky, kvalita jeho zpracování je však na různých místech odlišná.
Mnoho turistických obchodů však nabízí kvalitní výrobky, které neseženete nikde jinde na světě. Na trzích pak objevíte stánky s rozmanitým zbožím, od potravin přes oblečení až po vybavení domácnosti. Trhy narazíte na neobvykle široký sortiment s čerstvým a levným ovocem a zeleninou. Oblečení i ruční výrobky mají svůj originální design. Kvalitní zboží nakoupíte také v obchodních domech, které se většinou pyšní bohatým interiérem. Nakoupíte zde kosmetiku, značkovou módu světových i místních značek.
Canberra
Od roku 1908 hlavní město a politické srdce Austrálie se rozkládá ve vnitrozemí, asi 300 km od Sydney. Metropole neoplývá výškovými budovami a mrakodrapy, které jsou pro australská města typická a také zde chybí dopravní ruch, což z Canberry dělá klidné město s pomalu venkovským prostředím. Území okolo města tvoří jen buš a horský terén, nedalekou se rozkládají také eukalyptové plantáže. Canberra je hlavní administrativní centrum, kde mají sídlo důležité státní instituce a žije zde jen okolo půl milionu obyvatel. Každoročně se zde koná mnoho kulturních akcí, jako například květinová slavnost Floriade nebo festival horkovzdušných balonů. V blízkosti města se rozkládá rezervace Tidbinbilla Nature Reserve a Národní park Namadgi.
Samotné centrum města s množstvím památek se rozprostírá kolem Burley Grafinova jezera a je obklopeno 4 pahorky. Najdeme zde tzv. parlamentní trojúhelník, kde se konají slavnostní státní události. Dominantou je pahorek Capital Hill s budovou parlamentu. Odtud vedou ulice Commonwealth Avenue a Kings Avenue ústící na Parkes Way. Nedaleko se tyčí Australský válečný památník, který byl vybudován na počest Australanů, jež položili život v boji za svou vlast. Je zde také zdokumentovaná historie ozbrojených konfliktů, kterými Austrálie prošla. V tomto trojúhelníku najdeme také Australskou národní galerii, Národní knihovnu, Australský nejvyšší soud a centrum vědy a techniky Questacon. Na svazích za městem se rozkládá Australská národní botanická zahrada a Národní zoologická zahrada a akvárium. V Australském národním muzeu se můžete pokochat stálou sbírkou, která je zaměřena na události a věci, které pomáhaly utvářet dnešní podobu Austrálie a měly vliv na její vývoj.
Sydney
Na východním pobřeží Austrálie se nachází hlavní město Nového jižního Walesu a největší město v zemi – Sydney. Město bylo vystavěno kolem jednoho z nejkrásnějších přístavů na světě Port Jackson. V roce 2000 se stala Sydney dějištěm olympijských her a známá je hlavně budovou Opery a mostem Harbour Bridge.
Světově proslulá stavba Sydney Opera House se začala v roce 1959 stavět na výběžku Circular Quay a dokončena byla v roce 1973. Později se však ukázalo, že je stavba pro konání opery naprosto nepraktická, protože sály jsou příliš malé. Přesto se stavba stala světovou raritou, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Severní a jižní břeh Sydney spojuje most Harbour Bridge, jenž byl dokončen v roce 1932 a pro svou velikost se stal druhou hlavní dominantou Sydney. Historická část města se rozkládá v místě zvaném The Rocks, což byla oblast kdysi velmi nebezpečná, plná trestanců, gangů a prostitutek. Přesto se sem v roce 1820 nastěhovali zbohatlíci a vystavěli si patrové domy. Dnes v těchto úzkých dlážděných uličkách najdeme obchůdky, čajovny a stará skladiště. Jednou z nejstarších čtvrtí je také Circular Quay, která dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa v Sydney. Kdysi centrum lodní dopravy je dnes trajektový přístav a vlaková stanice. Právě odtud je nejlepší výhled na hlavní dominanty města, Operu a Harbour Bridge. V samotném centru města je možno navštívit Královskou botanickou zahradu, čtvrť The Domain a přední sydneyskou galerii Art Gallery of New South Wales. V Sydney narazíme téměř na každém kroku na některou z řady galerií nebo některé z muzeí, nejznámější je Museum of Sydney, Australian Museum, Hyde Park Barracks nebo Národní námořní muzeum. V poslední době se v centru začaly objevovat kavárny, restaurace a divadla, v roce 1929 zde bylo vystavěno nádherně zdobené kino State Theatre. Zajímavou budovou je také Queen Vioctoria Biulding z roku 1898. Nepřehlédnutelná je samozřejmě stavba věže Sydney Tower, která se tyčí do výšky 305 metrů a představuje tak nejvyšší vyhlídkovou plošinu na jižní polokouli. Západně od centra města se nachází obrovský park Darling Harbour. Najdeme zde známou Čínskou čtvrť, Sydney Aquarium nebo kino Imax s největším promítacím plátnem na světě. Město je ze všech stran obklopeno národními parky a divokou nedotčenou buší. Několik parků a rezervací najdeme dokonce i v samotném městě, například Centennial Park, Hyde Park, Garigal National Park nebo Bradleys Head. Za návštěvu jistě stojí také čtvrti King Cross, Darlinghurst a Paddington se vzkvétajícím kavárenským životem a krásnými viktoriánskými domy. Každoročně se zde v březnu koná průvod Gay and Lesbian Mardi Gras. Paddington se stal vyhledávaným také pro svá starožitnictví, galerie a vyhlášené restaurace.
Na okraji Sydney najdete ještě spoustu dalších zajímavých míst, které si určitě zaslouží vaši pozornost. Mořské pobřeží je lemováno krásnými a širokými plážemi, toulat se můžete po malebných předměstích a poznávat zdejší historické památky. Na severu se rozprostírá jedinečný národní park Ku-ring-gai Chase National Park, který je ideální pro celodenní pěší výlety, surfování, windsurfing nebo projížďky na loďkách. Nejznámějšími a nejvyhledávanějšími plážemi jsou Manly a Bondi Beach. Dalšími krásnými plážemi s kvalitním pískem jsou Bronte a Coogee.
Sněžné hory
Ve státě Nový jižní Wales se rozkládá mohutné pohoří táhnoucí se v délce 500 km, jehož součástí je také nejvyšší hora Austrálie Mount Kosciuszko měřící 2228 metrů nad mořem. Na území Sněžných hor se nachází národní park Kosciuszko National Park, jež spadá pod ochranu organizace UNESCO a v roce 1997 byl vyhlášen Světovou biosférickou rezervací. V národním parku leží dvě nejslavnější lyžařská střediska – Thredbo a Perisher, kde zimní sezóna trvá od června do září. V oblasti Sněžných hor najdeme množství ledovcových jezer, z nichž nejznámější je Blue Lake a Lake Jindabyne. Zajímavý je také systém 70 krasových jeskyní Yarrangobilly Caves s kaskádami, zamrzlými vodopády a podzemními jezírky.
Modré hory
Západně od Sydney se nachází Modré hory, jejichž krajina je tak jedinečná, že byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Název hor vznikl díky modrému oparu, který způsobuje olej uvolňovaný eukalypty. Pro oblast jsou charakteristické pískovcové hory s mohutnými propastmi a roklinami. Nejznámějším skalním útvarem, který zde najdeme, jsou tzv. Tři sestry. Vznikl v důsledku eroze a představuje jakousi dominantu parku. Veřejnosti jsou zpřístupněny krasové jeskyně Jenolan Caves, kde jsou k vidění působivé stalagmity a stalaktity. Modré hory se rozkládají na ploše 2482 km2 a staly se vyhledávaným cílem turistů a atraktivní přírodní rezervací.
Velký bariérový útes
Podél pobřeží Queenslandu se táhne v délce 2000 km největší korálový útes na světě, kterému se někdy také říká Velká útesová bariéra. Jeho převážná část je v dnešní době chráněná jako mořský park Great Barrier Reef Marine Park a od roku 1981 je celý pod ochranou organizace UNESCO. Z útesu na hladinu vystupuje množství ostrovů a ostrůvků, které jsou místy vzdáleny až 50 km od pevniny. Útes se stal domovem pro tisíce druhů exotických ryb a tvoří jej 350 druhů korálů. Bohatý a složitý ekosystém doplňují ještě desítky druhů mořských hadů, plži, mlži apod. Dnes je Velký bariérový útes jednou z biologicky nejbohatších oblastí světa a jeho stáří se odhaduje na 600 tisíc let. Ohrožován je však vysokými teplotami okolních vod, globálním oteplováním a hvězdicí trnitou, která ho v posledních letech doslova požírá. Další pohromou jsou pro útes bezohlední turisté a znečišťování životního prostředí. Oblíbenými turistickými atrakcemi jsou procházky po útesu, šnorchlování a potápění.
Brisbane
Hlavní město státu Queensland se rozkládá v povodí stejnojmenné klikatící se řeky. V centru je rozeseto několik módních kaváren, pětihvězdičkových hotelů i starobylých penzionů, luxusních restaurací i etnických podniků. Kromě těchto zařízení zde najdeme směsici výškových budov i památné budovy z 19. století. Brisbane je totiž městem protikladů, kde se snoubí moderní architektura s historií. Jádro města tvoří Queen Street, kde je dnes pěší nákupní zóna. Dominantou je neogotická katedrála St Stephen Cathedral z roku 1874. Dalšími významnými budovami jsou dvoupatrové řadové domky The Mansions postavené v 90. letech 19. století, budova Queensland Clubu či budova Parlamentu. Dějiny Queenslandu přiblíží návštěvníkům Commissariat Store Museum. Brisbane se může pyšnit také nejstarší botanickou zahradou v Austrálii. V roce 1930 zde byla postavena neoklasicistní radnice s hodinovou věží ve stylu italské renesance. Na náměstí Anzac Square se tyčí Brisbanský válečný památník, který uctívá památku Australanů padnoucích během boje za vlast. V Queensland Cultural Centre se nachází Art Gallery z roku 1895, muzeum, středisko múzických umění a knihovna.
Fraserův ostrov
U břehů Austrálie se nachází největší písečný ostrov na světě – Fraserův ostrov. Leží u queenslandského pobřeží nedaleko města Maryborough a na délku měří 123 km. Povrch je tvořen deštnými pralesy, jezery, mohutnými kopci a údolími. V dnešní době se stal pro svou jedinečnou a nedotčenou přírodu vyhledávaným cílem turistů z celého světa, a proto zde bylo vystaveno mnoho rekreačních středisek a kempů. Vznik ostrova se datuje do doby ledové, kdy silné větry přenesly spousty písku z Nového Jižního Walesu k pobřeží Queenslandu. Unikátní a na první pohled nehostinné duny se staly domovem pro mnoho druhů rostlin i živočichů. Podél východního pobřeží se v délce 18 km táhnou červené pískovcové útvary známé jako The Cathedrals.
Darwin
Město Darwin leží v tropické oblasti zvané Top End, jež je součástí rozlehlého severního teritoria. Město je rovněž ideálním výchozím místem do Berry Springs nebo na Melvillův a Bathurstův ostrov. Darwin byl založen v roce 1864 britskými přistěhovalci a sloužil převážně jako vojenská základna. Své jméno získal po známém biologu Charlesi Darwinovi. V 19. století zde propukla zlatá horečka a v roce 1974 byl téměř celý zničen cyklonem Tracy. Vzpomínkou na ničivý cyklon je stará radnice Old Darwin Town Hall, jejíž zachované ruiny dokumentují obrovskou sílu přírody. Dnes je Darwin již moderním městem, které si žije svým poklidným životem. Centrem města je Smith Street Mall - obrovské nákupní středisko, ve kterém je možné koupit vše, na co si vzpomenete. Mezi další zajímavosti Darwinu patří dřívější hornická burza Brown's Mart, kde je dnes sídlo významných divadelních souborů. Krásnými historickými budovami jsou také stará policejní stanice a Courthouse, jež dnes fungují jako kanceláře. Ve zrenovované telegrafní stanici Lyons Cottage, nejdeme malé muzeum přibližující lidem život prvních obyvatel Darwinu. Naproti stojí Admirality House, kdysi sídlo australské armády. Nad přístavem vyniká Guvernérský palác z roku 1879, který je nejstarší budovou ve městě.
Kakadu National Park
Na severním konci Austrálie, v Severním teritoriu se na ploše 19 757 km2 rozkládá snad nejznámější australský národní park – Kakadu. Díky své jedinečné a divoké přírodě tvořené řekami, vodopády, jezírky, příkrými srázy i rovinami na pobřeží patří mezi nejatraktivnější místa v zemi. Jelikož oplývá tak četným přírodním, ale i kulturním bohatstvím, byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Oblast parku byla po 40 tisíc let obývána australskými domorodci, tzv. aboriginy, kteří zde po sobě zanechali obrovské galerie domorodého skalního umění. Oblastí, kde se můžeme tímto uměním kochat je například Ubirr Rock nebo Nourlangie Rock. Domorodé obyvatelstvo se dodnes podílí na správě parku. Parkem protéká řeka South Alligator River, která se stala domovem pro tisíce rostlinných i živočišných druhů. Žije zde 125 druhů plazů, 60 druhů savců, 274 druhů ptactva, vzácní varani, australský drak a také nebezpeční krokodýli. Za návštěvu stojí vodopády Gunlom Falls a Twin Falls. Hlavním turistickým střediskem je Bowali Visitor´s Centre. V parku se střídá období dešťů s obdobím sucha.
Alice Springs
V australském Severním teritoriu se nachází poklidné a tiché městečko Alice Springs, které ze všech stran obklopuje poušť. Založeno bylo v 70. letech 19. století jako stanice pro pozemní telegrafní linku. Každoročně do něj zavítá kolem 400 tisíc turistů, což městu pomáhá se dále rozvíjet. Město je ideálním výchozím místem pro výlety do širokého okolí. Nejstarší památkou Alice Springs je bývalá věznice Stuart Town Gaol z roku 1909. Nad městem se tyčí kopec Anzac Hill, ze kterého je krásný výhled na MacDonnellovo pohoří a centrum Alice Springs. Ve staré soudní budově Old Courthouse dnes najdeme muzeum dokumentující život australských průkopníků. Museum of Central Australia představuje sbírky zaměřené na přírodopis a cestovatelé v něm mohou vidět i úlomky meteoritu. V Alice Springs Telegraph Station Historical Precinct se nacházejí původní budovy, které zde stály již při založená města a také vybavení telegrafní stanice z roku 1871.
Uluru – Kata Tjuta National Park
V tomto národním parku uprostřed Austrálie se nachází Uluru neboli Ayers Rock, což je nejobjemnější monolit na světě přitahující do těchto končin obrovské množství turistů. Rudý monolit se stal jakýmsi symbolem Austrálie a patří mezi přírodní divy světa. Na délku měří 3,6 km, na šířku 2,4 km a dosahuje výšky 348 metrů. Nedaleko se v krajině zvedají také Kata Tjuta – kopulovité vrcholy s hlubokými údolími a roklemi. Všechny tyto jedinečné útvary byly společně s národním parkem Uluru – Kata Tjuta zapsány v roce 1987 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Domorodí australští obyvatelé toto území uctívají jako posvátné a proto jim bylo v roce 1985 vráceno zpět a lokality dostaly zpět původní domorodá jména. Kolem Ayers Rock se pořádají organizované prohlídky, při kterých musí turisté dodržovat jisté zásady, aby nenarušili duchovní hodnotu místa. Největším turistickým střediskem v oblasti a základnou pro výlety k Uluru a Kata Tjuta je moderní turistická vesnička Yulara.
Perth
Moderní a kosmopolitní město Perth je čtvrtým největším městem v Austrálii a obývá ho 1,8 milionu obyvatel. Založeno bylo v roce 1829 na řece Swan a během staletí prošlo řadou architektonických úprav a budování. Perth leží v Západní Austrálii a představuje nejodlehlejší velkoměsto na světě, jelikož k nejbližšímu dalšímu většímu městu je to 2800 km. Svůj název získalo podle starobylého skotského města Perth. Dnes se ve městě snoubí moderní architektura tvořená převážně mrakodrapy s historickými budovami. Panuje zde poklidná atmosféra a není zde patrný ani hustý městský provoz. Mezi nejstarší památky patří katedrála St George´s Anglican Cathedral postavená ve stylu viktoriánské neogotiky, katedrála St Mary´s Roman Catholic Cathedral z roku 1844, Perthská mincovna z roku 1899, požární stanice Fire Brigade Museum, budova děkanství Deanery z roku 1859 nebo bývalá rezidence státního guvernéra Government House. Centrum Perthu se rozkládá kolem ulice St George´s Terrace a najdeme zde nejrůznější kavárny a obchůdky. Kromě mrakodrapů bylo ve městě vystavěno také mnoho městských parků s nádvořími, jež se staly centrem odpočinku pro obyvatele města. V Perthu můžete navštívit zoo s typickými australskými živočichy nebo akvárium s podmořským světem.
Adelaide
Adelaide je hlavním městem státu Jižní Austrálie a je ideálním výchozím bodem pro cesty do širokého okolí. Leží u pobřeží na plošině mezi pohořím Mount Lofty Ranges a plážemi v zálivu Gulf St Vincent. Najdeme zde množství historických památek, které je nejlépe si projít pěšky. Centrum Adelaide se rozkládá kolem North Terrace, kde najdeme zajímavé budovy z 19. století, muzea, galerie, státní knihovnu a univerzitní areály. Za vidění stojí budova parlamentu z roku 1939, jejíž fasádu zdobí deset korintských sloupů. Na východě města můžete navštívit zoologickou a botanickou zahradu. Botanická zahrada byla založena v roce 1855 a mezi její největší zajímavosti patří kromě rostlin krásný skleník nebo umělá jezírka. V Adelaide se nachází také přírodovědné muzeum South Australian Muzeum a galerie Art Gallery of South Australia. Mezi hlavní památky, kterými se může město pyšnit, patří Ayers House, což je dům Sira Henryho Ayerse, někdejšího ministerského předsedy Jižní Austrálie. Dům je dnes spravován památkovým ústavem a je v něm umístěna sbírka viktoriánského nábytku, zařízení a umění.
Melbourne
Melbourne je druhým největším městem Austrálie a také hlavním městem státu Victoria. V dnešní době je Melbourne jedním z nejoblíbenějších turistických center v Austrálii, a to především díky divokému nočnímu životu, krásné přírodě a parkům, festivalům a bohaté kulturní nabídce. V samotném centru města se rozkládá Královská botanická zahrada, jež se stala častým cílem návštěvníků i místních obyvatel, kteří hledají relaxaci a odpočinek. Zahrada je jednou z nejlepších sbírek rostlin na světě a nepřehlédnutelná je stavba guvernérského paláce Government House. Místní parky jsou rovněž ideální pro provozování různých rekreačních sportů. Největší rozvoj Melbourne zaznamenalo v 50. letech 19. století díky zlaté horečce a o něco později kvůli ekonomickému rozmachu. Bylo zde vystavěno mnoho budov v nejrůznějších architektonických stylech, převažuje však raný kolonialismus a viktoriánské prvky. Městu dominuje 300 metrů vysoká Eureka Tower.
Nejcennější budovy se nachází v okolí Swanston Street, která je navíc lemována viktoriánskými domy a veřejnými objekty 20. století. Impozantní stavbou je neogotický kostel St Paul´s Cathedral z 80. let 19. století. Krásná budova městské radnice Melbourne Town Hall z roku 1867 stojí nedaleko železničního nádraží, jehož budovy patří mezi nejvýraznější památky ve městě. Chráněnou architektonickou památkou je hotel Young and Jackson´s. Státní knihovně Victorie, která byla dostavěna v roce 1854, vévodí mohutná kopule z roku 1913. za vidění jistě stojí také budovy městských lázní, které byly v roce 1903 zrestaurovány do původní podoby. Z moderních staveb můžeme jmenovat Atrium ze skla, oceli a zinku na Federation Square nebo mrakodrapy Rialto Towers, které mají 58 pater a jsou tak nejvyššími administrativními budovami na jižní polokouli. Na pahorku Eastern Hill se rozkládá historická čtvrť s mnoha důležitými budovami. Stojí zde například budova Parlamentu, kde zasedá zákonodárný sbor, katedrála Sv. Patrika patřící k nejlepším ukázkám neogotické sakrální architektury na světě, neorenesanční budova Melbournského muzea Treasury Building nebo domek Cook´s Cottage, kde žili rodiče Jamese Cooka. Z 19. století se dochoval veletržní palác Royal Exhibition Building, který byl postaven pro Světovou výstavu v roce 1880. Oblíbenou národní kulturní památkou je panské sídlo Rippon Lea z roku 1868, které je obklopeno francouzskými zahradami.
Součástí australského Velkého předělového pohoří jsou Modré hory, které byly pojmenovány podle charakteristického modrého oparu, do něhož jsou téměř neustále zahaleny. Tento opar vzniká vypařováním olejů z listů eukalyptu. Modré hory tak kromě spousty přírodních krás lákají i na svěží provoněný vzduch.
Na jihu Austrálie se ve státě Nový jižní Wales rozkládá mohutné pohoří Sněžné hory táhnoucí se v délce cca 500 kilometrů mezi městy Canberra a Victoria. Součástí tohoto pohoří starého 250 milionů let je také nejvyšší hora australského kontinentu – Mount Kosciuszko tyčící se do výšky 2228 metrů nad mořem.
Významnou a hojně navštěvovanou památkou v australském Melbourne je panské sídlo Rippon Lea, které bylo postaveno v roce 1868 a dnes je zapsáno na seznamu národních kulturních památek země. Sídlo, které je dílem architekta Josepha Reeda obklopují nádherné francouzské zahrady.
Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Zažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA