Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cooktown, místo kde přistál James Cook

Na severu australského státu Queensland se rozkládá asi 2 tisícové městečko Cooktown, které bylo údajně prvním místem na australském kontinentu, kde přistál – i když nechtěně, důstojník britského královského válečného námořnictva a slavný mořeplavec James Cook se svou lodí Endeavour. Dodnes tak nese město jeho jméno.

Dne 19. dubna roku 1770 se kapitán James Cook se svou posádkou objevil u pobřeží Queenslandu. Jeho loď Endeavour tehdy kvůli nepozornosti najela na korálový útes, který způsobil proražení dna plavidla. Cook tak byl nucen strávit v této oblasti celých šest týdnů, než byla loď opravena. Měl tak dostatek času prozkoumat tuto, do té doby neobjevenou oblast. Společně s okolními ostrovy ji následně prohlásil za britskou kolonii. V místě, kde byla Cookova loď opravována, se rozrostla malá osada, která po svém zakladateli obdržela jméno. Stala se tak jednou z nejstarších v Queenslandu a první bělošskou osadou v celé Austrálii.

Z osady se postupem času stalo městečko, které podobně jako řada dalších v tomto regionu propadlo zlaté horečce. Zlato bylo objeveno na nedaleké řece Palmer v 70. letech 19. století. Současných 2000 obyvatel je jen polovinou z původních 4000, kteří živili na 50 hospod. Cooktown je dnes jen ospalým městečkem, které těží z dřívější slávy a za svou existenci vděčí především turistice. Dochovalo se zde mnoho historických domů, například Westpac Bank s kamennými sloupy nesoucími verandu zdobenou železným síťovím. Další významnou historickou památkou je klášter postavený v 80. letech 19. století, v němž v současnosti sídlí James Cook Museum. V něm si můžete prohlédnout dokonce starou kotvu pocházející z Cookovy slavné plachetnice Endeavour.

Cooktown

Na městském hřbitově jsou k vidění dvě krematoria, památník a náhrobky, které jsou smutným svědectvím o osudu mnohých Číňanů, kteří se sem v 70. letech 19. století vypravili také hledat zlato. Setkali se totiž s nenávistí evropských osadníků, kteří se obávali ztráty vlastního bohatství a postavení. Hned za městečkem se v buši nachází také starý hřbitov, který je rozdělen na jednotlivé sekce podle víry zesnulých. 

V zátoce u mola dnes kotví řada plavidel, od obyčejných bárek až po luxusní jachty. Většinou na nich žijí tuláci a dobrodruzi plavící se po světě. Už několikrát se však stalo, že zde někteří zůstali kotvit několik let, jiní zůstali napořád. Nalákal je zdejší ležérní styl života, krásná příroda, teplo a samozřejmě také přívětiví a milí obyvatelé Cooktownu. Nedaleko zátoky se rozkládá krásný park s památníkem připomínajícím právě Cookovo osudové přistání. Místo zdobí socha tohoto mořeplavce. 

V parku je však vystaven také kanón, ke kterému se váže úsměvná historka. Dne 10. dubna roku 1885 požádali místní radní premiéra Queenslandu o dodání zbraní a munice pro případ ruské invaze na Cooktown. Jako důvod uvedli, že je město proti případným útočníkům zcela nechráněno a je třeba jej zabezpečit. Premiér sídlící v Brisbane jejich přání vyslyšel a nechal sem poslat 1 kanón odlitý roku 1808 ve skotském Carronu, 3 dělové koule, střelný prach, 2 flinty a jednoho důstojníka armády jejího veličenstva, který měl vše spravovat. Jestli si tehdejší premiér opravdu myslel, že by toto vybavení obyvatele Cooktownu ochránilo před invazí, nebo to byl z jeho strany pouhý žert, se můžeme dnes jen dohadovat.

V Cooktownu končí (nebo začíná) tzv. Bicentennial National Trail, což je značená turistická stezka táhnoucí se v délce 5330 kilometrů skrz Austrálii. Sleduje její východní pobřeží, místy se zaklikatí do vnitrozemí a za Velkým předělovým pohořím končí ve Victorii, v osadě s názvem Healesville. Na stezku se můžete vypravit pěšky, na kole nebo třeba na koni, záleží jen na vás. Autem ani jiným motorovým dopravním prostředkem na ni však nesmíte. Je jednou z nejdelších značených stezek na světě. Mezi Cooktownem a Bloomfieldem se rozprostírá národní park Blue Mountain National Park, který získal své jméno podle ohromných balvanů z černé žuly. Ty se vytvořily pod zemí asi před 260 miliony let a s postupující erozí se postupně vynořovaly na povrch. 

- jap -

Další články z Austrálie 
Canberra - tady mrakodrapy nehledejte 
Fremantle - bohatá historie a nádherné pláže 
Melbourne – sportovní areály 
Alice Springs, město obklopené pouští 
Ostrov Tasmánie - kde se rozkládá Van Diemenova země

Článek byl zobrazen 4 650 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA