Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bendigo zasáhla zlatá horečka

Na západě australského státu Viktorie se rozkládá 85 tisícové městečko Bendigo, které v minulosti prožilo zlatou horečku v takové míře, jako žádné jiné město na tomto světadíle. Zdejší nálezy zlata byly vskutku ohromující, v roce 1851 zde byl objeven první zlatý valoun o hmotnosti přes 15 kilogramů.

Zdálo se to být až neuvěřitelné, že se zde zlato nachází v takové objemu. V prvním roce zlaté éry bylo z jednoho vědra hlíny získáno v průměru 23 kilogramů zlata. Navíc se jednalo o zlato povrchové, které se těžilo přímo na povrchu území o rozloze necelých 40 kilometrů čtverečních. Když začalo povrchového zlata ubývat, podnítil další rozmach těžby objev zlatonosné křemenné žíly.


Foto:katedrála v Bendigu   Autor: penguincakes

Zlatá horečka spojená s těžbou zlata trvala více než sto let, až do roku 1954, kdy byly objeveny poslední zlaté nuggety. Zlato se v Bendigu a jeho okolí těží i dnes, ale již ne v takové míře a výhradně v podzemí. Bohatství města se odráží na jeho honosných rozměrných stavbách, na nichž se často prolínají různé slohy. Dvě budovy ve městě projektoval také vládní architekt G. W. Watson. Jde o budovu Soudního dvora a Hlavní pošty, postavené ve francouzské a italské renesanci. Francouzské provinční město připomíná také stromořadím lemovaný bulvár Pall Mall.

Krásný je také zdobený viktoriánský Shamrock hotel postavený roku 1855. V horním patře jej zdobí verandy, na které je možné se dostat z některých pokojů. Veranda je ideálním místem pro posezení u sklenice vychlazeného piva během horkého odpoledne. Hotel je situován naproti Roslyn Parku a areálu justičních budov, pod působivou uměleckou galerií. Mnohé z budov evropského střihu získaly díky předním verandám typický australský charakter.


Foto: věznice v Bendigu     Autor: Tim in Sydney

Na zlaté horečce v Bendigu se významnou měrou podílela čínská populace. Dokladem toho je i zrestaurovaný čínský chrám Joss House pocházející z 60. let 19. století. Chrám dodnes slouží svému účelu malé čínské komunitě. Pokud vás zajímá historie čínských přistěhovalců v Bendigu, vydejte se do Golden Dragon Musea. Z muzea se obřadní branou vstupuje do nejnovější atrakce, zahrady Garden of Joy, jež byla vytyčena v roce 1996. Zahrada čerpá z tradičního asijského pojetí a připomíná proto miniaturní čínskou krajinu s údolími, horami, stromy a potoky.

Úžasnou sbírku australských obrazů si můžete prohlédnout v Bendigo Art Gallery. Jsou zde vystavena také díla, na nichž je zachycen tehdejší život lidí pracujících na zlatých polích. V blízkosti galerie se nachází obchody nabízející výrobky nejstarší funkční hrnčířské dílny v Austrálii z roku 1858. Zájemci se v Central Deborah Goldmine mohou podívat do posledního hloubkového zlatého dolu ve městě, který je hluboký 86 metrů.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Carnarvon National Park
Nekonečné pláže Fraserova ostrova
Gosford
Rockhampton
Port Lincoln

Článek byl zobrazen 5 911 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA