Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Grampians National Park

Grampians National Park je třetím největším národním parkem v australské Victorii. Pyšní se nespoutanou scenérií horských vrcholků, útesů a kolmých skalních stěn. Díky těmto přírodním krásám je jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací v zemi. Kromě toho ale ukrývá ještě četná kulturní dědictví původních obyvatel Aboriginů.

Tento úžasný park vás ohromí rozeklanými úbočími, kaskádami a pískovcovými vrcholky, jejichž vznik je datován do období před 400 miliony let, kdy vznikly zasunutím zemské kůry. Domorodí obyvatelé Austrálie znají tuto oblast již tisíce let, mají ji za posvátnou a nazývají ji „gariwerd“. Podle Aboriginů zde mají sídlit jejich bohové a hlavní stvořitel, který měl stvořit nejen je, ale i nádherné prostředí této části Victorie. V Národním parku Grampiany po nich zůstalo mnoho skalních maleb, které jsou tu v největším počtu v celé jihovýchodní Austrálii. Narazit můžete také na lokality, kde se konaly zasvěcovací obřady. Na malbách jsou vyobrazeny lidské postavy či stopy zvířat a ptáků. Aboriginové například spravují Brambuk National Park and Cultural Centre nedaleko Halls Gapu. Tam vám dokonale vylíčí historii parku a seznámí vás se svými tradicemi a zvyky. Tuto lidé se podílejí na zachování svého kulturního dědictví.


Foto: Grampians National Park

Grampians National Park byl založen v roce 1984 a zaujímá rozlohu 1672 kilometrů čtverečních. Je domovem pestré flóry i fauny, vyskytují se zde nesčetné druhy ptáků, zvířat, květin i dřevin. Příroda je zde opravdu okouzlující. V okolí Halls Gapu je v noci slyšet koaly a u Zumsteins zase narazíte neobvykle krotké a přátelské klokany. Stromy a křoví jsou plné papoušků - modropláštníků nádherných, lori mnohobarvých, kakadu přilbových, lejsčíků mnohobarvých a emu. Tato oblast se může pochlubit také obrovským objevem z říše zvířat. V okrajové části města Hamilton, které se rozkládá jižně od parku, byl objeven bandikut Gunnův, který byl pokládán za již vymřelého. Jde dobře poznat podle dlouhých uší a pruhů u ocásku. Obývá traviny a pastviny, na travnatých ostrůvcích v mokřinách nebo na zemi si staví chráněné hnízdo. V současnosti je tento vačnatec chráněný a byl zařazen do chovatelského programu.


Foto: Grampians National Park

V parku je pečováno o téměř třetinu všech rostlinných druhů, které se ve státě Victorie vyskytují. Mnoho z rostlin se uchytilo například na zdejších skalních stěnách, jako například Hibbertia a Boronia. Na jaře v údolích rozkvete divoká flóra, zejména pak orchideje, jako sprengelie nachová (Sprengelia incarnata). V potocích a řekách se to začne hemžit vzácnými žabkami rosnicemi hnědými.

Grampiany jsou doslova rájem pro pěší turisty, slibují opravdu netradiční a rozmanité zážitky. Při návštěvě Národního parku Grampiany byste se měli vypravit na celodenní výlet k ohromujícím vodopádům MacKenzie Falls a také ke skupině skalních útvarů známých jako Balconies. Zdejší skály jsou vyhledávaným místem horolezců. Zkušení horolezci z celého světa sem míří pokořit strmé skalní stěny a zdolat obtížné skalní formace. Nejčastěji se vydávají do oblasti Mount Arapiles, kde jsou až 50 metrů vysoké skály. V buši je možné se utábořit, studovat divokou květenu a poté se vydat na dlouhé túry. Oblíbená je například trasa vedoucí z Halls Gapu přes hory do údolí Victoria Valley. Možnosti přenocování jsou také v jižní části parku.


Foto: Grampians National Park, vodopády MacKenzie Falls

Grampians National Park má opravdu zajímavé kulturní a informační centrum, jeho budova připomíná papouška kakadu s roztáhlými křídly a stala se tak vyhledávanou turistickou atrakcí. Hlavní úkolem centra je vzdělávací činnost o zdejší přírodě a kulturním dědictví. Obdržíte zde vynikající mapy a průvodce, kteří vás provedou těmi nejlepšími stezkami.

- jap -

Předchozí články z Austrálie:
Katherine – místo, kde cikády sní
Port Douglas
Velký bariérový útes
Rottnest Island – výlet na Krysí ostrov
Ballarat - zlatá horečka v Austrálii

Článek byl zobrazen 7 275 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Austrálie

Zájezdy do AustrálieZažijte autentickou Austrálii. Nabízíme profesionální servis bez kompromisů a osobní přístup. Zájezdy do Austrálie jsou naší dlouhodobou specializací.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Austrálie.Světadíly.cz najdete rady a tipy na cesty do Austrálie. Najdete zde články, fotografie a nabídku poznávacích zájezdů k protinožcům.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA